Sen Dilinden Ben Diline

TÜAD’da, iletişim konusunu ve sen dilinden ben diline geçmeyi konuştuk Cuma günü. İletişim nedir sorusu ile başladık eğitime. İletişim ihtiyaçtır, özünde mesaj vermek vardır gibi cevaplar aldık katılımcılardan. Peki, nedir iletişim?

İletişim insanları birbirine bağlayan bir köprüdür. Bizlerin de köprülerimizi yıkmamak, iletişimi kapatmamak için kullandığımız dile dikkat etmemiz gereklidir. Bu yüzden iletişimi kapatacak olan “Sen Dili”ni kullanmaktan kaçınmalıyız.

Sen Dili suçlayıcıdır, yargılayıcıdır. Davranıştan çok kişiliğe yöneliktir. Kişiye ulaşılmadığı hissini verir, incitir, kırar. Sen dilinde duygulara yer yoktur. Bunların sonucunda da yavaş yavaş aradaki iletişim kopmaya başlar.

Karşımızdaki kişiyi yargılamadan, suçlamadan nasıl problemlerimizi çözebiliriz?

Yapmak istediğimizi karşımızdakinin kişiliğine müdahale etmeden, sadece değiştirmek istediğimiz davranışa odaklanarak yapabiliriz. Geçmişe bakmadan, şu anda-burada olanları dikkate alarak davranışı tanımlamalı, oluşturduğu etki üzerinde konuşmalı ve duygularımıza yansımasını dile getirmeliyiz. Yani “Ben Dili”ni kullanmalıyız.

Ben dili savunmaya itmez, suçluluk hissettirmez, anlaşmazlıkları uzlaştırır, yakınlaşmayı sağlar ve en önemlisi kendimizi daha anlaşılır ifade ettiğimiz için kişiyi rahatlatır.

İş, eş, çocuk-ebeveyn her türlü ikili ilişkilerde geçerli olan bu ifade yönteminin hayatımızı ne kadar kolaylaştıracağı üzerinde konuştuk TÜAD çalışanlarıyla. Çocuk yetiştirirken de önemli bir paya sahip olan Ben Dilinin, örneklerini ve nasıl günlük hayatımıza taşıyacağımızı tartıştık.
Günün sonunda hemen hepimiz iletişimde Ben Dili’ni kullanmanın önemini kavramış ve günlük hayatımızda nasıl pratik olarak uygulayacağımızı öğrenmiştik.

Haftanın son günü ve hatta son saatleri olmasına rağmen çok eğlenceli ve keyifli bir zaman dilimi geçirdik. TÜAD’da yeni şeyler öğrendik ve birbirimizle bildiklerimizi paylaştık.

Esra Yuksel hakkında 11 makale
Indus Danışmanlık ofisinin sakin gücü, İdari İşler Müdürümüz… Keyfimizin yerinde kalması için ikramlarda bulunur, gün içinde bizi sürpriz motivasyon etkinlikleriyle motive eder. Her zaman güleryüzlü oluşu, bazen bizi kırmamak için yaptığı fedakârlıklar ve çekingen tavırlarıyla gönlümüzde yer eder. Kedilere düşkünlüğüyle tanınır, Kedi Dergisi’nin sıkı takipçisidir. Önerilerimizi ve dileklerimizi dikkate alır ve gerçekleştirir. Yönetici olduğunu bize hissettirmez aynı zamanda operasyona da destek vererek zor zamanlarımızın kurtarıcısıdır. Tüm Indus çalışanlarının danışma noktasıdır.