Eğitimin Tadı Başkadır! Öğrencilerle Birlikte Olmanın Keyfi Paha Biçilemez!

ÇYDD-Şişli Şubesinde Öğrencilerle “İletişim” Konulu İletişim Kurduk

Sosyal sorumluluk faaliyetlerimiz kapsamında Cumartesi günü ÇYDD-Şişli şubesinde üniversite öğrencileri ile birlikteydik. Günümüzün konusunu ise İletişimde Soru Sormanın ve Geribildirimin Önemi ve Beden Dili olarak belirledik.
İletişim problemleri  karşımızdaki insanların anlatamaması kadar bizim de anlamaya çaba sarf etmememizden kaynaklanmaktadır. İletişim kurduğumuz kişi bize bir şeyler anlatırken anladığımızı düşünebilir ve bizim konuyu bildiğimizi varsayarak bazı detayları anlatmayabilir. İletişimin kilit noktalardan biri budur.

Eğer karşı tarafın bize bilmek istediğimiz her şeyi anlatmasını bekliyorsak bu bekleyiş çok uzun sürecektir. Oysa merak ettiğimiz, bilmek istediğimiz noktalar hakkında sorular sorarsak karşı tarafa neleri merak ettiğimize dair ipucu vermiş oluruz. Bu sayedeöğrenmek istediklerimizi daha kolay öğrenebiliriz.

Anladığımızın doğru olduğundan emin miyiz?

Aslında pek de emin değiliz. Gerçekte anlatılmak istenen ile bizim anladığımız arasında farklar olabilir. Anlatılmak istenen konuyu kafamızda oluştuğu şekliyle anlatıcıya ifade ettiğimizde konunun doğruluğunu da denetlenmiş oluruz. Bu da bize geribildirimin önemini gösterir.
Öğrencilerimizle birlikte günlük hayatta bunları ne kadar kullandığımızı test ettik ve aldığımız sonuç neticesinde bu konularda kendimizi daha çok geliştirmemiz gerektiğine karar verdik.

Konuştuk, nasıl iletişim kurmamız gerektiğini tartıştık, doğru olan yöntemleri uyguladık. Ancak bahsettiklerimiz hep sözel ifadelerimizdi. Peki iletişim kurarken sadece cümlelerimizle mi iletişim kurduğumuzu düşündük! Öğrencilerimiz hemen beden dillerini de kullandıklarını hatırladılar, aslında biraz da ürktüler. “Biz farkında bile değilken beden dilimizle karşımızdaki insana istemediğimiz mesajları veriyoruz ve bu çok ürkütücü geliyor,” yorumunda bulundular.

Korkulacak tereddüt edilecek bir şey olmadığını, beden dilimize hakim olmanın kolay olduğunu, bunun bazı püf noktaları olduğunu kısa sürede fark ettiler. Hep birlikte neler yapmamız ve neler yapmamamız gerektiğinin ayırımına vardık ve artık bedenimizin dilini de kelimelerimiz gibi özenle seçerek ifade etmemizin yollarını öğrendik.

Öğrencilerle birlikte olmak o kadar keyifliydi ki zamanın nasıl geçtiğini bile anlamadık. Öğrencilerle gençleştik, bilgilerimizi paylaştıkça büyüdük. Çok keyifli bir Cumartesi geçirdik.

Esra Yuksel hakkında 11 makale
Indus Danışmanlık ofisinin sakin gücü, İdari İşler Müdürümüz… Keyfimizin yerinde kalması için ikramlarda bulunur, gün içinde bizi sürpriz motivasyon etkinlikleriyle motive eder. Her zaman güleryüzlü oluşu, bazen bizi kırmamak için yaptığı fedakârlıklar ve çekingen tavırlarıyla gönlümüzde yer eder. Kedilere düşkünlüğüyle tanınır, Kedi Dergisi’nin sıkı takipçisidir. Önerilerimizi ve dileklerimizi dikkate alır ve gerçekleştirir. Yönetici olduğunu bize hissettirmez aynı zamanda operasyona da destek vererek zor zamanlarımızın kurtarıcısıdır. Tüm Indus çalışanlarının danışma noktasıdır.