Hedef Belirleme ve Zaman Yönetimi Seminerinden Sonra!

30 Ekim’de  ÇOMÜ Genç Girişimciler Topluluğu ile yapılan Hedef Belirleme ve Zaman Yönetimi Seminerinde sorulan bazı soruların yanıtlarını sizlerle paylaşmak isteriz.

                                   

  • Her gün hedef belirlemek ve hedef peşinde koşmak insanı yormaz mı?

“Gideceğiniz yeri bilmiyorsanız, vardığınız yerin önemi yoktur”
P.Drucker

Günlük hayatta hepimiz bir şeyler düşünür, hayal eder ve isteriz. Fakat bu ilk aşamadan sıyrılıp da “hayallerimizi  eyleme dönüştürme” aşamasına geçebilenimiz çok azdır! Kişilerin bu ataleti yenebilmesi ve hayatında fark yaratabilmesi için ilk adım hedefler belirlemesidir. Her gün, her hafta hatta her ay için yeni hedefler belirlemek bizi tazeler ve “oyun”da kalmamızı sağlar. İlk uygulamayı şimdi yapmaya ne dersiniz? Haydi gelin şimdi hepimiz birer hedef belirleyelim; 2012’de neleri başarmak ve hangi taze fikirleri hayata geçirmek istersiniz? 2012 hedeflerimizi şimdiden belirleyelim.

  • Kaç yaşına kadar hedef koyup hedef peşinde koşacağız?

“Ne olduğumuzu biliyoruz ama ne olabileceğimizi bilmiyoruz”
Napoleon

Sizin hangi yaşta neyi yapıp yapamayacağınızı kim belirleyebilir? Sadece siz ve hayal gücünüz! Nefes aldığımız her gün hayatın farklı yönlerini tanıyabilmek, başarıyı tadabilmek, yeni şeyler keşfedebilmek için bir fırsattır! Elbette ki yaşlar ilerleyip hayata dair tecrübeler ve yaşanmışlıklar arttıkça hedeflerin türü, vadesi, kolaylığı ve zorluğunda değişimler olacaktır. Sizin için yaşlılık evde oturup kendinizi dinlemek mi, yoksa sürekli farklı hedefler koyarak keyifli bir hayat sürmek mi? Seçim sizin…

  • Hep ulaşacağım hedefler koymak bizi sınırlamaz mı?

“En uzun yolculuklar bir adımla başlar…”

Kendimiz için belirlediğimiz her hedefin aynı türde olmasını elbette ki bekleyemeyiz. Hedeflerimizi kısa vadeli, orta vadeli ve uzun vadeli olarak kategorilere ayırabiliriz. Kısa vadeli hedeflerimiz çok daha ulaşılabilir olurken, uzun vadeli hedeflerimiz bizim için daha fazla kişisel gelişimi gerektirebilir. Kısa vadeli hedeflerimize ulaşmamız, uzun vadeli hedeflerimize giden yolda bizim için motive edici olacaktır.

  • Biz robot muyuz ki her şeyimiz planlı programlı olsun?

“Planlamaya ayrılan on dakika uygulamada bir saat kazandırır”
Japon Atasözü

İnsanların birçoğu hiçbir şeye yetişememekten, işlerini yetiştirememekten, kendine zaman ayıramamaktan yakınır. Oysa ki her günün başında yapacağınız 10 dakikalık bir planlama sizi her şeye yetişebilen, kendine zaman ayırabilen ve mutlu bir insan haline getirecektir! Burada önemli olan sizi gereksiz yere baskı altına sokmayacak, esnek ve dengeli bir plan yaratabilmektir. Sizi en iyi tanıyan kişi: kendiniz! Nasıl bir plana sadık kalacağınızı en iyi siz bilirsiniz.

  • Hedeflerime varamıyorsam ben başarısız bir insan mıyım?

Hedef belirlerken SMART hedefler belirleyebilmeye dikkat etmeliyiz. Yani ölçülebilir, sınırları belirli, başarılabilir, mantıklı ve zamanı doğru değerlendirilmiş hedefler olmalıdır. Eğer kendimiz için belirlediğimiz bir hedefe ulaşamadıysak planlama aşamasında yukarıdaki unsurlara dikkat etmemişiz demektir. Her zaman hatırlayın! Mükemmel hedef yoktur! Kişinin beklentilerine, kişisel özelliklerine ve hayallerine göre belirlenmiş hedefler vardır!

Esra Yuksel hakkında 11 makale
Indus Danışmanlık ofisinin sakin gücü, İdari İşler Müdürümüz… Keyfimizin yerinde kalması için ikramlarda bulunur, gün içinde bizi sürpriz motivasyon etkinlikleriyle motive eder. Her zaman güleryüzlü oluşu, bazen bizi kırmamak için yaptığı fedakârlıklar ve çekingen tavırlarıyla gönlümüzde yer eder. Kedilere düşkünlüğüyle tanınır, Kedi Dergisi’nin sıkı takipçisidir. Önerilerimizi ve dileklerimizi dikkate alır ve gerçekleştirir. Yönetici olduğunu bize hissettirmez aynı zamanda operasyona da destek vererek zor zamanlarımızın kurtarıcısıdır. Tüm Indus çalışanlarının danışma noktasıdır.