Sunuma Bakış

İşe başvurdunuz, mülakata çağrıldınız, haydi bakalım kendinizi en iyi şekilde sunmalısınız. Elinizdeki ürünü satmak istiyorsunuz, ürününüzü tanıtabilmek için sunum yapmalısınız.  Sevgilinizle ilk buluşmanız, dış görünüş, hal ve hareket olarak en iyisini karşıya göstermelisiniz.  Yani kısacası sunum yapmak hayatımızın vazgeçilmez bir parçasıdır. En küçük olayı anlatırken bile nasıl anlattığınız, vücut hareketleriniz, mimikleriniz çok önemlidir.  Her insan anlatımıyla dinleyenlerde farklı bir tat bırakır. Bu yüzden tadın dinleyen tarafından memnuniyetle karşılanması için sunum tekniklerinin farklı kombinasyonlarını kullanmalıyız. Sunumun hayatımızdaki yerinin önemini fark ettiğiniz zaman, İndus Danışmanlık şirketinin “ Etkili Sunum Teknikleri ” eğitiminin ne kadar faydalı olduğunu tahmin edebilirsiniz.

Indus Danışmanlık olarak 16-17 Mayıs tarihinde danışmanımız Sena Aytan ile “ Etkili Sunum Teknikleri ” eğitimimiz için SecoTools şirketindeydik. Sena Hanım’ı asiste etme amacıyla bende bu eğitimde bulundum. Katıldığım ilk eğitim olması sebebiyle oldukça heyecan ve merak doluydum. Eğitimin başlamasıyla konunun günlük hayatımızla ne kadar iç içe olduğunu anladım. Katılımcıların konuyu öğrenmeye olan istekleri ve öğrenme çabaları oldukça hareketli ve eğlenceli bir atmosfer oluşturdu. Nasıl daha etkili, daha anlaşılır, karşıdaki kişinin ilgisini çekebilecek ve dikkatleri toplayabilecek şekilde sunum yapılabilir konusunda beyin fırtınası yapıldı. Sunum yapan kişinin ana hedefi; asıl mesajı katılımcılara sözlü veya görsel olarak  en iyi şekilde iletebilmesidir. Bu eğitim içeriğiyle de katılımcılar bunu öğrenecektir.

Sunum sürecinde asıl sorumlu sunumu yapan kişidir ve bu kişi anlaşılır bir dilde bilgi aktarımını sağlayarak ana mesajı dinleyicilere aktarmalıdır. Katılımcılarla sağlıklı iletişim kurmalı, çevrenin ve sunum akışının kontrolünü elinde tutarak, sunumun etkileyici olmasını sağlamalıdır. Genellikle katılımcıların aktifliği sunum yapan kişinin performansıyla doğrudan ilişkilidir. Danışmanımızın bu sunum tekniklerini kullanarak  verdiği hareketli, interaktif ve öğretici olan eğitim katılımcıları memnun etti.

Sunumunuz sizinle can bulsun. Eğlenceli ve etkili sunumlar hazırlamanız dileğiyle…