Satışçı Olmayanlar İçin Satış Eğitimi Neden Gereklidir?

Satışçı Olmayanlar İçin Satış Eğitimi Neden Gereklidir?

Günümüz zorlu iş ortamında rekabette ön plana çıkmak için ekip olarak hareket etmek gerekiyor. Üretimden, muhasebeye, muhasebeden kuryeye kadar hepimiz müşteri deneyim sürecinin bir parçasıyız.

“Herkes için Satış” eğitimi, sadık müşteriler kazanmak için gerekli olan iletişim becerisini satış perspektifinde geliştirir. Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, insanların %71’i satın alma kararlarını güven ve güvenilirliğe dayandırıyor. Firmadaki herkesin mevcut ve potansiyel müşterilerinin istek ve ihtiyaçlarını tam olarak anlaması ve aynı zamanda şirketlerinin sunduğu ürün ve hizmetlerin faydalarını verimli bir şekilde iletmesi gereklidir. Bu, ürünün / hizmetin müşteriye çekici görünmesini sağlayacak ve gerekli bağlılığı oluşturacaktır. Bu nedenle, personelinizin müşterilerle daha iyi etkileşime girmesini sağlayacak “Herkes için Satış” eğitimlerine ihtiyaç vardır.

Kurum çalışanları her şirketin yüzüdür. Müşteriler genellikle şirketten değil insanlardan satın alır., Şirketinizin yüzü olmak, ne söylediğimiz, nasıl söylediğimiz potansiyel ya da mevcut müşterinin zihninde bir izlenim yaratır. Herkes için satış eğitimi, şirket çalışanlarına müşterinin zihninde uzun süreli ve doğru bir izlenim bırakmak ve şirket için daha iyi bir marka oluşturmak adına davranışsal ve tutum değişiklikleri hakkında bilgi verecektir.

İtirazlar ve şikayetler satış deneyim sürecinde karşımıza çıkabilecek unsurlardır. Çalışanların hepsi kendini satışın bir parçası olarak görmüyorsa itirazı kabul edebilir ve şikayete çözümcü – olumlu – yapıcı yaklaşmayabilir. Bu nedenle, herkes için satış eğitimi tüm çalışanlara itirazları nasıl tahmin edeceklerini, bunların üstesinden gelme tekniklerini ve şikayetleri fırsata çevirmeyi öğretir.

Çalışanlar müşteriyle hem kişisel hem de ticari düzeyde ilgilenirken yeterince bilgili ve donanımlı olmalıdırlar. Maya Angelou’nun dediği gibi, “İnsanlar söylediklerinizi unutacaklar, yaptıklarınızı unutacaklar ama onlara nasıl hissettirdiğinizi asla unutmayacaklar.” Çalışanlarımızın müşteri hissiyatına hitap etmelerini kolaylaştıracak mükemmel deneyim sunmalarını sağlayacak eğitimler vermeliyiz. İşte bu yüzden herkes hayatında en az bir kez satış eğitimi almalıdır. 

M.Efsun YÜKSEL TUNÇ