Yeni Bir Haftaya Nasıl Başlanmalı?

Haftanın ilk iş gününe başlamak hatta Pazar akşamları bir çoğumuz için büyük stres nedenidir. Hızlıca geçen hafta sonundan sonra işlerimize adapte olmak zor gelebiliyor. Ancak bunu kolaylaştırmanın ve keyifli hale getirmenin birçok yolu var.

Sevdiğin işi yapmak, başarı elde etmek, iyi ekiplerle ve hedeflerle çalışmak gibi bizi motive eden faktörlere ek olarak günümüzü keyifli geçirmemizi sağlayacak bazı detayları size bu yazımız ile hatırlatmak istedik…

  • Pazartesi Gününe Cuma’ dan Hazırlanın

Pazartesi’nin çalışanlarda bir sendrom haline gelmesinin nedenlerinden biri de haftanın en yoğun iş günlerinden biri olmasıdır. Yoğunlukları yönetmenin en iyi yolu ise iyi bir planlama yapmaktır. Cuma gününü bitirirken, pazartesi gününün işlerini listelemek ve planlamak hem gününüzü kolaylaştırır hem de haftaya iyi bir başlangıç yapmanızı sağlar.

  • Hafta Sonlarınızı İyi Değerlendirin

Hafta sonu kendimize, bize iyi gelen her ne ve kim varsa onlara vakit ayırma zamanıdır. Yani stresi yönetmek zamanıdır. Böyle zamanlarda e-posta ve bildirimlerden uzak kalmak, anın tadını çıkarmak ve hobilerle zaman geçirmek motivasyonunuzu arttırır.   

  • Uyku Saatlerinize Önem Verin

Yeni haftaya sağlıklı bir uyku ile başlamak işlerimizi kolaylaştıracaktır. Uzmanlar yetişkin bir insanın ortalama 6-8 saat kadar “sağlıklı uyku” uyuması gerektiğini belirtiyor.

  • Güne Spor İle Başlayın

Sabah kalktığınızda evinizde yapabileceğiniz minimum 20dk.lık egzersizler güne enerjik başlamanızı ve metabolizmanızın güçlenmesini sağlar. Sporun hayatınıza girmesi enerji seviyenizin artmasına %20 – %30 civarında etki ediyor.

  • Öz Bakım ve Giyiminize Özen Gösterin

Yeni haftaya en sevdiğiniz kıyafet, en iyi hissettiğiniz renk ve aynada görmekten mutlu olduğunuz halinizle başlayın. Bu motivasyonunuzu ve özgüveninizi artıracaktır. Evden çalışsanız da…

  • Kahvaltınızı Yaparak İşe Başlayın

Her öğün önemlidir ancak güne & yeni haftaya başlarken kahvaltıyı yapmış olmak bağışıklık sistemi için de önemlidir. İşe başlarken karnınız tok olmalı. Açlık baş ağrısı ve motivasyon düşüklüğüne sebep olur.

  • Haftanın İlk Günün Müzikle Renklendirin  

“Müzik, ruhu günlük hayatın tozundan temizler.” Berthold Auerbach

Uyandığınızda evin içinde, duş alırken banyoda ya da yolda müziğe yer açın. Pazartesi’ye özel bir liste oluşturmak keyifli bir adım olacaktır.

  •  Keyifli Planlar Yapın

İşleriniz bittiğinde ya da eve döndüğünüzde yapacaklarınızı, hafta sonu için planlarınızı yapmaya vakit ayırarak haftanın ilk iş gününü keyifli hale getirebilirsiniz.

Gökçe DOĞAN