Minik Dostlarımızla Birlikte Evden Çalışmak

Pandemi öncesi planladığım bir yazı vardı, çalışanların ofislere evcil hayvanlarıyla gidebilme özgürlüğünün çalışan memnuniyetini nasıl artırdığına dair. Indus bu konuda hayvan dostu bir şirket, çalışırken evcil hayvanlarımız bizlerle birlikte olabiliyordu. Covid 19 süreci başladı, ofisleri bıraktık, evlerdeyiz, bu sefer biz evlerde, onların krallıklarında evcil hayvanlarımızla birlikteyiz😊

Evden çalışırken dikkat dağıtıcıları yönetmekte zorlananlar evcil dostlarımızın dikkat dağıtıcı olabileceğini söylüyorlar. Halbuki onlar ortamdaki enerjiyi pozitif olarak yükseltebilme gücüne sahipler. Çalışma alanındaki kedi ya da köpeğin bizlere katkılarını sıralayacak olursak:

·      Stresi azaltıp, morali yükselttiklerinden az stresli ve yüksek moralli çalışanların üretkenliği artar ve daha verimli olurlar. Amerika Ruh Sağlığı Vakfı’na göre evcil hayvanlar, kaygı ve stresi azaltabilen, mutluluğu artıran ve motivasyonu artıran arkadaşlık sunarlar.

·      İşin artık evde olmasından ve çalışma sürelerinin + masa başında saatlerce sandalyede vakit geçirmenin artmasından dolayı evdeki dört ayaklı dostlar, minik aralar vermemizde ve kısa molalarla dinlenerek enerji toplamamızı sağlar. Hele ki evi bir köpek ile paylaşıyorsak günlük kısa yürüyüşlerimiz, sağlığımızı ve performansımızı olumlu yönde etkileyecektir.

·      Evden çalışmak bazıları için zorlayıcı olabilir ve evde insan yalnızlık hissedebilir. Dört ayaklı arkadaşlarımızla birlikte çalışmak bu duyguları ortadan kaldırır ve gün boyunca evcil dostlarımız bize arkadaşlık sağlar. Mentalhealth.org’a göre, evcil hayvanlar “sahipleri için büyük bir rahatlık, arkadaşlık ve motivasyon kaynağı” olabilir.

·      Toplantılarda arka planda gözükmeleri, bilgisayarın üstünden geçmeleri, kucağımıza gelmeleri online görüşmelerde etkileşimi artırdığı gibi imajımızı da “güzel insan” olarak pekiştiriyor.

Hayvan dostlarımızla evden çalışmanın dezavantajları var mıdır, varsa bile avantajlarının yanında göz ardı edip NBC News’in yayınladığı bir araştırma sonucunu paylaşabilirim: “Öz çekimlerden daha çok kedi videoları paylaşılıyor. Sadece 2014 yılında Youtube’da 2 milyon kedi videosu yayınlanmış ve pandemi sürecinde en çok izlenen videolar arasında yine kedi videoları en popüler olanlardan.” Videolarını izlemektense, canlı olarak onlarla vakit geçirerek zor zamanları atlatmak evcil dostlarımızı COVID-19 salgınının ortasında evden çalışmanın bilinmeyen kahramanları haline getiriyor.

M.Efsun YÜKSEL TUNÇ