Pazarlamada Psikolojik Taktikler

Pazarlamada Psikolojik Taktikler

Pazarlamada başarılı olmak için ilk kural potansiyeli ve müşteriyi iyi tanımaktır. Çünkü pazarlama, bir ürün üretilmeden önce başlayan ve ürün satıldıktan sonra dahi devam eden, tüm kompleks süreçlerin birleşimidir. İnsanı ve psikolojisini ne kadar iyi anlarsak o kadar başarılı pazarlama yapabiliriz; çünkü psikoloji, insanların nasıl davrandıklarını, düşündüklerini ve hissettiklerini bilimsel olarak inceler. Bu inceleme sonuçlarını pazarlama sürecimizle konuşturabilirsek pazarlamada fark yaratırız.

Pazarlamada kullanılabilecek Psikolojik Taktik örneklerinden birkaçını bu yazımızda paylaşalım:

·      Renklerin Etkileyiciliğinden Yararlanmak

Renk psikolojisi, pazarlama ve marka stratejilerinde önemli bir rol oynar. Henri Matisse’in dediği gibi: “Renk ile kişi büyücülükten geliyormuş gibi görünen bir enerji elde eder.”

Renk davranışlarımızı ve karar vermemizi etkiler. Renklerle

1.      Duygular manipüle edilebilir.

2.      Düşünceler değiştirilebilir.  

3.      Kararlar ve eylemleri etkilenir.

4.      Ruh hali değiştirilebilir.

5.      Kan basıncını düşürülebilir.

6.      İştah artırılabilir.

7.      Ürün / hizmet satılabilir.

İstatistiklere bakarsak; renkli dokümanlar okuyucunun ilgisini siyah beyaz dokümanlara oranla % 82 artırıyor, motivasyonu % 80 yükseltiyor, kavramayı % 73 artırıyor, dokümanlarda renk kullanımı hataları % 80 azaltıyor, ödemelerin gerçekleşmesini % 30 yükseltiyor, marka imajını % 80 geliştiriyor ve satışların artırılmasında % 80’den fazla yardımcı oluyor.

·      “Şimdi” Kelimesinin Gücünü Kullanmak

İnsan beyninin neokorteksi, obsesif-kompulsif tip davranışları ve kaç ya da savaş tepkilerini kontrol eder. “Neokorteks duyu algılaması, motor emirlerin oluşumu, uzaysal muhakeme, bilinçli düşünme ve dil gibi yüksek fonksiyonların yürütülmesinde görev alır.” Aynı zamanda, anlık satın almayı en etkileyen beyin bölümüdür. Şimdi kelimesi psikolojik olarak Neokorteksi etkiler ve anlık satın almayı tetikler. Pazarlama dokümanlarında “Şimdi” kelimesini geçirip etkisini izlemenin şimdi tam zamanı;)

·      Perakende Terapisini Uygulamak

Duygular, satın alma kararlarında düşündüğünüzden daha büyük bir rol oynar. Yapılan araştırmalar satın alma kararlarının ortalama %80’inin duygusal olduğunu söylüyor. Müşteriler ve potansiyeller kendileriyle konuşan ve aynı dili konuşan markalardan alışveriş yapmak istiyor. Markanın terapi seansındaki gibi kendisini dinlemesini, dinledikten sonra markanın konuşmasını, güzel mesajlar vermesini, duygularına hitap edici sözel ve görsel iletişim kurmasını bekliyorlar.

·      Bolluk Paradoksundan Kaçınmak

Müşteriyi ve potansiyeli odaklamak pazarlama için şarttır. Beyin çok bilse de hafızadaki var olan en belirgin, en sansasyonel, en çok tekrarlanan, son kaydedilen bilgiyi kullanma eğilimindedir. Dolayısıyla pazarlama mesajlarının hem belirgin hem çarpıcı tasarlanması, çok tekrarlanması gerekmektedir. Her yerde olan hiçbir yerde değildir. İşte bu yüzden müşterinin dikkatini en çok istenilen yere yönlendirmek gereklidir. Pazarlama sürecinde genellikle bir ürünle ilgili birkaç temel özellik seçilir ve bu özellikler her daim her yerde ve sürekli müşteriye / potansiyele iletilir.

Uzun uzun yazsak, tüm maddeleri kısacık da olsa sıralasak sayfalarca yazmamız gerekir. Heyecan verici bu alanla ilgili merak edenler için mutlaka bilinmesi gereken birkaç taktiğin ismini sıralayım:

·      İKEA Etkisi Yaratmak

·      Taze Başlangıç Fikri Satmak

·      Rüya Yaşam Tarzını Gözde Canlandırmak

·      Birlik İlkesini Kullanmak

·      Mizahın Baharatlı Gücünden Yararlanmak

Pazarlamada kullanılabilecek daha fazla psikolojik taktik ve bu taktiklerin detayları için Indus eğitimlerini takip edebilirsiniz. Bilgi güçtür, kullanıldığında işe yarar. Bilgilerimizle fark yaratacağımız günlerimiz olsun…

M.Efsun Yüksel Tunç

Efsun Yuksel Tunc hakkında 17 makale
Indus Danışmanlık’ın enerjisiyle bizi büyüleyen Kurucu Danışmanı… Motivasyonumuzu yüksek tutmak için, oyunlar, yarışmalar ve uygulamalarıyla bizi şaşırtır. Özel günlerde hepimizi hatırlar, hediyelerle mutlu eder. Indus Danışmanlık çalışanlarının güleryüzlü kalması için etkinlikler düzenler. Kurum içi eğitimler ve kitap reçeteleri ile Indus Danışmanlık ofisinin bilgi seviyesini üst düzeyde tutmaya özen gösterir

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*