İşten Ayrılmanın da Bir Ritüeli Olmalı…

İşten ayrılmak hepimizin zaman zaman karşılaşacağı bir durum. Bu yıl, sonraki yıl, 10 yıl sonra fark etmez, gelişimimiz ve hedeflerimiz doğrultusunda işlerimizden ayrılabiliriz. Aynı işe geri de dönebiliriz. Indus Danışmanlık’ta eğitmen ve danışman olarak çalışan Gökçe Doğan şirketten istifa ederek ayrıldıktan 10 yıl sonra geri dönmüş eğitmenlik ve danışmanlık şapkalarının yanına Indus Danışmanlığın genel müdürlüğünü şapkasını da almıştır. 

Bu nasıl olabilir? Ayrılıkları iyi yönetebilirsek, böylesine güzel sonuçlarla karşılaşabiliriz. İşvereninizin ve çalışma arkadaşlarınızın katkılarınızı kutlaması, ayrıldığınız için üzüntü duymaları bununla beraber sizin için sevinmeleri ve şans verilirse sizi tekrar hevesle karşılamaları tamamen sizin ayrılma süreci yönetiminize bağlıdır. 

İki yüzlülük yaparak, etik dışı hareketlerle, müşteri çalarak, kurumu zor duruma sokarak yapılan ayrılıklar bizimle ilgili sadece arkamızdan kötü konuşmalar yapılmasına neden olur. Tabi ki seçimler ve sonuçlar diyoruz. Veee biz seçimimizi tekrar açılabilecek kapılar üzerine yapıyoruz. Bu yolda fikir verebilecek birkaç ipucunu paylaşmak isterim:

1- Gurur ve Şerefle ayrılmaya karar vermek

2- Dünyanın küçük olduğunu hatırlamak

3- Kendimize tavsiye mektubu yazar mıydık? diye sormak

4- Çalıştığımız kuruma gerçekten ölçülebilir katkı sağlamak

5- Ayrılma nedenimizle ilgili SMART bir bakış açısına sahip olmak 

6- İş görüşmelerinde ayrılacağımız iş yerini onurlandırmak (Dünya küçüktür cümlesini hatırlamak)

7- Ayrılacağımız iş yeri bilgilerini şirket varlıkları olarak kabul etmek ve paylaşımından sakınmak, gizlilik kurallarına uymak

8- Ayrıldıktan sonra bile ulaşılabilir ve destek verebilir olmak

9- Gereksiz bir yere düşman kazanmaktan sakınmak, iyi ilişkilere sahip olmak

Hayat kısa, dünya küçük; nasıl anılmak istiyorsak öyle çalışmalı, öyle ayrılmalıyız. Basit bir saygı konusu aslında. Kendimize, iş arkadaşlarımıza, amir ve yöneticilerimize ne kadar saygı duyduğumuz işten ayrılırken bile kendini gösterir. 

Efsun YÜKSEL TUNÇ