ÇYDD ‘de Sunum Teknikleri Eğitimi

Dünya’da genç zihinlere yeni bilgiler aktarmak kadar güzel bir duygu yok. Biz, bu duygunun bağımlısı olduk adeta. Bu hafta sonu da bağımlılığımızın keyfini sürmek üzere Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nde Üniversiteli Gençlere “Sunum Teknikleri” eğitimini verdik.

“Ne zaman sunum yaparız?” sorusunu gençlere yönelttikten sonra hayatlarının birçok alanında kullanabilecekleri sunum tekniklerinin aşamalarını anlattık. Bir sunumu hazırlamadan önce “Hedef”i, “Katılımcı”yı ve “Sunum Sınırlarını” tanımlamanın öneminden bahsettik. Hedefi tanımlarken sorulması gereken en önemli sorunun ise “Sunum sonunda katılımcılarda nasıl bir değişiklik görmeyi bekliyorum?” olduğunu belirttik. Katılımcıyı tanımlamanın, sunumun ana mesajının algılanmasında kolaylık sağlayacağını ifade ettik. “Sunum sınırlarının tanımlanması ise yapılacak sunumun hangi şartlarda gerçekleşeceğini planlamamızı sağlıyor” diyerek “Sunum Düzeni”nden söz açtık.

Sunum Düzenini üç ana madde ile özetledik: “Öncelikle “Ana Mesaj”ı belirleyin, ardından “Mesajı Destekleyici Savlar”ı belirleyin ve mutlaka “Katılımcılardan Geribildirim” alın.” Sözlerimizi örneklerle de destekledik. “Sunumun uzunluğunu belirlerken beklenmedik bir durumda zamanı kısaltmak gerekirse, sunumdan nereleri çıkartacağınızı önceden planlamaları gerektiğini vurguladık.

Sunumun içeriği kadar “Profesyonel İmaj” ın da önemli olduğunu ifade ettik. Profesyonel imajın duruş, yürüyüş, oturuş ile kendini gösterdiğini. Kıyafet ve aksesuarlar ile tamamlandığını göz teması ile vurgulandığını söyledik. “Sunumun Gerçekleştirilmesi” esnasında “Sunuma Canlı Bir Giriş Yapabilmek” , “Sunum Boyunca İlgiyi Yüksek Tutabilmek” ve “Zor Katılımcıları Yönetebilmek” konularının püf noktalarını paylaştık. ÇYDD ile bilgi dolu, keyifli ve neşeli bir gün paylaştık. Belki şaşırtıcı gelecek ancak öğrenciler bizden ayrılmak istemedi. Ne yalan söyleyelim biz de onlardan… Eğer siz de bizimle keyifli saatler paylaşmak isterseniz bilgi@egitimintadibaskadir.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Tugce Icozu hakkında 7 makale
Indus Danışmanlık’ın sıra dışı zekâsı… Ofis’te her zaman dikkat çeken sohbetleriyle bizleri neşelendiren ve bilgilendiren Halkla İlişkiler ve Sosyal Medya Uzmanımızdır. Nefis Türk kahvesi ile bizi her gün büyüleyerek gün içinde uyanık ve enerjik kalmamıza destek olur. Araştırmacı ruhu ile Indus Danışmanlık’a her gün yeni bilgiler katar.