22 Mart Dünya Su Günü

Bugün günlerden yaşam, bugün günlerden SU!

Hayatımızın her anında temas ettiğimiz ve birincil ihtiyaçlarımızdan olan su, kirleniyor ve giderek azalıyor.

Artan nüfus, kuraklık ve küresel ısınma gibi etkenler, tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de tehdit ediyor ve yakın bir gelecekte bizleri, ‘Su fakiri’ bir ülke olmakla karşı karşıya bırakıyor.

“Indus” olarak bu farkındalıkla çıktığımız yolda, su ayak izimiz hakkında edindiğimiz bilgileri daha önce sizlerle paylaştık. Su üzerinde bıraktığımız iz ne kadar küçük olursa dünyaya bıraktığımız iyiliğin izi o kadar büyük olur. Bir birey olarak suyumuzu korumak için küçük adımlar atabiliriz. Sizlerle daha önce paylaştığımız üzere, attığımız bu küçük adımlar ile geleceğimize çok değerli katkılarda bulunabiliriz.

Bu özel günde birkaç minik hatırlatma ile farkındalığımızı artıralım ve suyumuzu koruyalım istedik😊

  • Duş sürelerimizi olabildiğince kısaltmalım, duş süremiz kısaldıkça koruduğumuz su miktarı artar.
  • Tekstil harcamalarımızı azaltmalım. Alışveriş yaparken “Bu ürüne gerçekten ihtiyacım var mı?” sorusunu sorabiliriz. Böylece hem su ayak izimizi küçültebilir hem de paramızı koruyabiliriz.
  • Bulaşıklarımızı sudan geçirmeden makineye yerleştirelim, böylece makinemizin yıkama görevini yerine getirmesine izin verirken suyumuzu da korumuş oluruz.
  • Çamaşırlarımızı makinede yıkarken “ön yıkama” seçeneğiniz tercih etmeyelim. Olabildiğince ekonomik programları kullanarak ve makineminiz tamamını doldurarak su ve para tasarrufumuzu bir arada gerçekleştirebiliriz.
  • Araba yıkamak için ayırdığımız bütçeyi sınırlandıralım, arabalarımızı yıkama sıklıklarımızı azaltalım.

Son olarak aşağıda sizlerle kısa bir film paylaşarak, bu özel günde hep birlikte izleyelim farkındalığımızı artıralım istedik🙏🏻💜☺️