2021’i Anlamak -1

2021’de bizi iş hayatında neler bekliyor?

Pek çok nesil için 2020 eşi görülmemiş bir yıl oldu. Hepimizi sarstı, etkiledi, zorladı. Hepimizin bildiği bu gerçeklerin yanında esnek ve uzaktan çalışma konularında 5-10 yıllık gelişimi de 6 ay içerisinde gerçeğe dönüştürdü. Gelecek iş hayatı ile ilgili düşünceler bir gecede aksiyona dönüşür oldu.

2020 yılını bitirip yeni bir yıla ve 10 yıllık döneme girerken, 2020’deki yaratıcılığımızı, çevikliğimizi devam ettirmeli ve çalışma hayatlarımızın daha keyifli olması için adımlar atmalıyız. Gelecek neler getirecek diye bakacak olursak 20 yıllık bir danışmanlık firması olarak gözümüzde canlanan 2021 şu şekilde:

·      Teknoloji bizleri daha yakınlaştırabilmek ve uzaktan çalışırken takım olduğumuzu daha fazla hissettirebilecek tarzda yenilikler yapacak. Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik kullanılarak oluşturulan sanal ofisler yaygınlaşacak. Toplantılarda çalışanların etkileşimini artıran ve birbirlerine dokunmalarını sağlayan teknolojiler kullanılmaya başlanacak. Bununla birlikte şirketler hibrit çalışanlar yaratmak ve ofislere tekrar çalışanları çekmek için farklı yatırımlar yapacak.

·      Çalışanların yetkinliklerini artırmak her zamankinden kıymetli olacak, işgücünü geleceğe hazırlamak ve riskleri görebilen, krizleri daha kolay yöneten, duygusal zekası yüksek, çevik davranabilen, su gibi olabilen çalışanlara sahip olabilmek şirketler için “Liquid Learning” e odaklanacaklar. Yıldız Savaşçılarına daha fazla yatırım yapılacak ve yenilikçi düşünenler ödüllendirilecek.

·      Geleceği daha kolay yönetmek için yetenek avları başlayacak, uzaktan çalışmanın getirdiği esneklikle lokasyondan bağımsız işe alımlar başlayacak. Yetenekleri çekmek için HR Marketing çok daha önemli hale gelecek. İK Profesyonellerinin şirketlerinin mevcut zorlukların üzerinden gelmesine ve başarılı bir gelecek tesisine daha çok yardımcı olacak ve HR hak ettiği stratejik konuma daha hızlı yükselecek.

·      Çalışma kültürü 2020’de değişmeye başladı ve 2021’de de değişmeye devam edecek. 2020 mevcut çalışma kültürü ile neyi yapıp neyi yapmakta zorlandığımızı ortaya koydu, kendimize ayna tutmak için bir fırsat yarattı. Bu süreçte değişimi öngörebilen, başlatabilen, yönetebilen liderler kıymetli hale gelecek. Darboğazları tespit ederek yeni yollar açan, bunu ekipleriyle paylaşarak yeni çalışma kültürüne öncülük yapan ve yayan liderlere ihtiyaç olacak. Hizmetkar Liderlik ve liderin güçlü karakteri güvensizlik ve belirsizlik ortamında çalışanlar tarafından aranan nitelik olacak.

·      Çalışanların Covid 19’dan dolayı tükenmişlik yaşamaları, VUCA dönemlerinden geçildiği için psikolojik dayanıklılıklarının azalması gibi nedenlerle ortaya çıkan sorunları yönetmek şart olacak. Çalışanlarına koç – mentör – psikolog desteği sağlamak kurumlar için öncelikli hale gelecek. Çalışana Destek Programları hız kazanacak.

Bir gün eğitimimde bir katılımcı “Hocam, gelecek de bir gün gelecek, yönetmek için bu kadar da zorlamamak gerek.” demişti. Gelecek geldi, geliyor ve gelecek. Ne kadar hazırız ve öngörüleri değerlendirip geleceği nasıl şekillendiriyoruz ona bakmalı. Bu yazı dizimizde her seferinde sizlerle 5 öngörümüzü paylaşmayı ve sizlerin gelecek yönetimlerine katkıda bulunmayı arzu ediyoruz.

Detaylı bilgi alabileceğiniz Indus Danışmanlık Hizmetleri:

·      Su Gibi Olabilmek Semineri

·      Yıldız Savaşçıları Gelişim Programı

·      HR Marketing

·      Hizmetkar Liderlik Eğitimi

·      VUCA Dönemlerinde Liderlik Becerisi Eğitimi

·      Çalışana Destek Programları

M. Efsun YÜKSEL TUNÇ