Sürdürebilir Bir Yaşam İçin İpuçları

Şu anda sürdürülebilir olmayan bir oranda kaynak tüketiyor, enerji kullanıyor ve atık üretiyoruz. Tüm bunlar, çevreye, doğal/vahşi hayata ve insanlara zarar veren kirlilik ve iklim değişikliği gibi çevresel sorunlara yol açıyor.

Mahatma Gandi’nin söylediği gibi “Görmek istediğiniz değişimin kendisi olun.” diyerek Sürdürülebilir Yaşam Felsefesinin tanımını paylaşayım: iklim değişikliğine ve diğer olumsuz çevresel kaygılara karşı olumlu değişiklikler yaparak kişisel ve toplumsal çevresel etkiyi azaltmayı amaçlayan pratik bir felsefedir. Wikipedia’dan gidersek “Sürdürülebilir yaşam, bir bireyin veya toplumun Dünya’nın doğal kaynaklarını ve kişinin kişisel kaynaklarını kullanımını azaltmaya çalışan bir yaşam tarzını tanımlar.”

Sürdürülebilir yaşam, gelecek nesiller için fazla atık oluşturmak ve çevresel kaynakları tüketmek yerine doğal ve yenilenebilir kaynakların kullanımına öncelik vermemiz anlamına gelir. Bu kadar önemli bir konuda yazılabilecek çok şey var, bununla beraber minik adımlarla bireysel olarak sürdürülebilir yaşamı nasıl destekleyebiliriz bu yazımızda onları paylaşmak istedim.

1.      Enerji tasarrufu birinci maddemiz olmalı. Yeşil Ofis / Yeşil Ev bakış açısına sahip olmalıyız. WWF’nin Yaşayan Gezegen Raporu 2020’yi okumakta fayda var. https://wwftr.awsassets.panda.org/downloads/2020_yaayan_gezegen_raporu_ozet_10_09_2020.pdf

2.      Yenilenebilir enerji kullanabilmek için kendimizi, çevremizi, çalıştığımız şirketleri harekete geçirmeliyiz.

3.      Suyu en doğru şekliyle kullanmak için stratejiler geliştirmeliyiz. İçilebilir suyun israfını önleyebilmek için Grey Water / Gri Su kullanımını alışkanlık haline getirmeliyiz. Evde su tasarrufu yapabilmek için göz atabileceğimiz yararlı bir link: https://www.wessexwater.co.uk/help-and-advice/your-water/save-water/in-the-home

4.      Eko Ayak İzi , Karbon Ayak İzi ve Su Ayak İzi hesaplamalarından yararlanarak çevreyi nasıl etkilediğimizi belirleyebilir ve sürdürülebilir yaşam kurallarımızı yazılı hale getirebiliriz. https://www.footprintnetwork.org/resources/footprint-calculator/

https://www.watercalculator.org/ linklerinden hesaplamaları nasıl yapabileceğimizi görebiliriz.

5.      Yeniden kullanılabilir ürünleri tek kullanımlık kullan-at ürünlere tercih etmeliyiz. Çevre üzerindeki negatif etkimizi azaltmamıza yardımcı olacak yeniden kullanılabilir ürünler listesine göz atmak isterseniz: https://www.wessexwater.co.uk/community/blog/7-eco-friendly-alternatives-for-products-you-use-every-day

6.      Kağıtsız hayatı tercih etmek de bir diğer başlığımız olmalı. Bunu söylemek benim gibi bir kitap kurdu için çok zor, bununla birlikte kağıtsız hayatı kavramını hayatımızın hangi alanlarında uygulayabiliriz, ona bakabiliriz.

7.      Geri dönüştürmeli ve yeniden kullanmalıyız. Çöplerimizi doğru çöp kutularına atarak geri dönüşüm yaptığımızdan emin olmalıyız ve ayrıca israfı azaltmak için çöpe atmadan önce ürünleri mümkün olduğunca çok kez yeniden kullanmaya çalışmalıyız. https://www.onegreenplanet.org/lifestyle/home-items-you-can-reuse-over-and-over-again/ linkte tekrar kullanılabilecekler 10 örnek paylaşılmış.

8.      Kullanmadığımız eşyaları bağışlayabiliriz. Biz Induslular, kitap-kırtasiye-kıyafet-ev eşyası gibi pek çok malzemeyi bağışlayarak tekrar kullanımı ve sürdürülebilirliği destekliyoruz.

9.      Çevre dostu hediye fikirlerini artırabiliriz. Böylelikle daha fazla insana sürdürülebilirlik konusunda ilham verir, rol model oluruz.

10.  Daha az araba, daha çok yürüyüş felsefesini benimseyebiliriz. Sera gazı emisyonlarını azaltabilmek için, yürümek, bisikleti veya toplu taşımayı tercih etmek sürdürülebilir yaşamın göstergelerindendir.

11.  Yemek israfından kaçınmak için stratejiler geliştirmeliyiz. Zira israf ettiğimiz ne varsa tespitini yaparak önlemlerimizi artırabiliriz. https://zerowastehome.com/tips/ linkinden yüzlerce yararlı ipucuna ulaşabilirsiniz.

12.  Sürdürülebilir giyinmek de yapabileceklerimizden. Moda endüstrisi, dünyayı en çok kirleten endüstrilerden biridir. Bu endüstrinin gezegen üzerindeki etkisini azaltmak için, ikinci el mağazalarından ve sürdürülebilir giyim mağazalarından daha fazla giysi satın alabiliriz. Aynı zamanda satın almadan önce 2 kere düşünme kuralına uyabiliriz.

13.  Çevre dostu temizlik ürünlerini tercih edebiliriz. Bazı temizlik ürünleri çevreye zararlı olabilecek kimyasallar içerir. Yeşil/çevre dostu temizlik ürünleri kullanmayı taahhüt ederek, bu kimyasalların Dünya üzerinde olumsuz bir etkisi olmasını önlemeye yardımcı olabiliriz.

En başta söylediğim gibi, sürdürülebilir yaşam için hepimizin yapabileceği çok şey var. Farkındalığı artırmak ve daha fazla ipucuna ulaşmak için son paylaşmak istediğim link: http://www.globalstewards.org/ecotips.htm

Bu dünya hepimizin, sürdürülebilirliğini sağlayalım…

M.Efsun Yüksel Tunç