Hocamız Efsun Yüksel Tunç’un haberler.com’da yayınlanan “Cazip İşverene ve Mutlu Çalışana Hazır mısınız?” makalesini sizlerle paylaşıyoruz.

 

Cazip İşverene Ve Mutlu Çalışana Hazır Mısınız?
Geçtiğimiz hafta Great Place to Work Enstitüsü Türkiye’nin beşinci kez düzenlediği Türkiye’nin En İyi İşverenleri listesinde birinci sırada yer alan Indus Eğitim&Yönetim Danışmanlık, 2001 yılından bu yana Eğitim ve Yönetim Danışmanlığı alanında hizmet veriyor.

Cazip İşverene Ve Mutlu Çalışana Hazır Mısınız?

Güven düzeyi yüksek kurum kültürünün oluşturulmasına, kısa ve uzun vadede kendi kurumlarının performansının yükseltilmesine yönelik yaptığı çalışmalar ile ödüle layık görülen “Indus Danışmanlık”ın kurucusu Efsun Yüksel Tunç, Bireylerin, ekiplerin ve yönetimlerin kalitesini artırmak ve entelektüel sermayelerini geliştirmek, bununla birlikte farkındalık yaratmak, değişim için isteklendirmek ve bu sayede kurumların hedeflerine ulaşmalarını sağlamak için çalışmalarını sürdürüyor.

Efsun Yüksel Tunç, 26 yıldır edindiği tecrübelerini ve Ekip kurarken dikkat edilmesi gerekenleri ise şöyle sıralıyor;
İlk kural bir girişimci olarak şirketi kurarken, misyon ve ona bağlı 3-5 yıllık vizyonu hazırlamış ve misyon doğrultusunda temel değerleri belirlemiş olmaktır. Çünkü bu saydıklarımız doğru ekibi kurarken seçim kriterlerinde belirleyici olmaktadır.

Ekip kurarken ikinci kural, ekibin bilgili ve deneyimli olmasıdır ve en az bunlar kadar kıymetli başka kriterler vardır. Ekip üyelerinin kendini, potansiyelini, yapabileceklerini ve kendinde geliştirilmesi gerekenleri bilmesi, farkındalık sahibi olarak hedefleri olan insanlar olmaları girişimciyi daha hızlı yukarı taşımaktadır. Ekip üyelerinin pozitif insanlar olmalı, yaşananlara çözümcü ve yapıcı yaklaşmaları, istekli ve kendini motive eden olmaları girişimcinin işini kolaylaştırmaktadır.

Ekip kurarken doğru kişilerle çalışabilmemizi sağlayacak ve üçüncü kuralı oluşturan konu ise “Cazip İşveren” olmaktır. Yetenekli, bilgili, deneyimli, becerileri yüksek, iç motivasyona sahip, hedeflerle çalışan bir kişinin tercih edeceği bir şirket miyiz sorusunu girişimci kendine sormalı ve “Cazip İşveren” olabilmek için yapılması gerekenleri bilmelidir.