Buzdolaplarının Kapıları Konuşuyor…

Buzdolaplarının Kapıları Konuşuyor…

Bizim oralarda bir insanı tanımak için onunla bir kot* tuz tüketmek gerekir derler. Dolayısıyla insanları tanımak zordur, bugün biraz esprili bir şekilde insanları tanımamızı sağlayacak farklı bir araç paylaşmak istedim. Buzdolaplarının kapıları psikolojik ve sosyolojik olarak bizimle ilgili karşı tarafa bilgi iletebiliyor. Yapılan araştırmalardan derlediğim bilgilerle hem kendimizi nasıl yansıttığımızı keşfedebilir hem de diğerleriyle ilgili bilgi sahibi olabiliriz.

1-     Eğer buzdolabınızın kapısında herhangi bir şey yoksa, siz sadeliği ve temizliği seven bir insansınız. Minimalist yaşam felsefesini kendinize yakın görüyorsunuz. Olduğu gibi görünmeyi seviyor ve abartılı davranışlardan kaçınıyorsunuz. Detaylarla uğraşmaktansa hedeflere odaklanmayı tercih ediyorsunuz.

2-     Buzdolabınızın kapısında özlü sözler çoğunluktaysa, kendinizi motive etmek için deneyimlerden beslendiğinizi söyleyebiliriz. Başkalarından beklemektense kendinizi ödüllendirmeyi tercih ediyorsunuz. Mutluluğun kendi olanaklarınız içinde olduğunu düşünen ve hayattaki küçük şeylerden nasıl mutlu olacağını bilen mutlu bir ruhsunuz.

3-     Eğer buzdolabınızın üstünde çocuklar tarafından yazılmış ve çizilmiş kağıtlar fazlaysa, aile bağlarına önem veren, başkalarının gönlünü yapmayı seven birisiniz. Başkalarına yardım etmeyi seviyor ve özverili davranıyorsunuz. Mutluluğun aile ve yakın arkadaşlarda olduğunu düşünüyorsunuz. Sorunlarınızı kendi içinizde çözmeyi daha çok tercih ediyorsunuz.

4-     Buzdolabınızın kapısında sizin ve sevdiklerinizin fotoğrafı varsa, anılara kıymet veren, güzel günler için emek harcayan birisiniz. Romantik tarafınız duygularınızı ortaya koymanıza engel olsa bile sevdiğinizi belli etmeyi seviyorsunuz. Cömertliğiniz ve güvenirliğiniz çevrenizdeki insanlar tarafından sevilmenizi sağlıyor.

5-     Buzdolabınızın kapısında eski kağıtlar, notlar varsa, en son 1-2 yıl öncesinde bir şey iliştirdiyseniz kapısına bu sizin son zamanlarda önceliklerinizin değiştiğini, hayatınızda önemli büyük değişiklikler olduğunu gösteriyor. Hayatta ilgilenecek çok daha önemli konular olduğunu düşünüyorsunuz.

6-     Eğer buzdolabınızın üstünde pek çok yapışkan not varsa yapmak istedikleriniz çok ve yoğun günler geçirdiğiniz söylenebilir. Her dakikanız dolu dolu geçiyor ve bitmeyen işler hep sizi buluyor diye hissediyorsunuz. Epostaları tam temizledim derken yenileri geliyor ve bu hep böyle devam edecek diye düşünüyorsunuz.

7-     Buzdolabınızın kapısında şehir ve ülke magnetleri varsa, gezmeyi ve biriktirmeyi seven birisiniz. Yeni yerler, yeni insanlar keşfetmek sizin tutkunuz, eğlenmeyi biliyorsunuz. Bununla beraber bir hobiye uzun süre bağlı kalmak sizin tercihlerinizden değil. Hayatı dolu dolu yaşamayı ve zaman zaman programsız hareket etmeyi seviyorsunuz.

Başarılı ilişkilerin temelinde diğer insanların bakış açılarını anlamak önemli bir yer tutar. Duygularımız insanları okumamıza yardım ediyorlar. İnsanların ne düşündüklerini, neyi neden yaptıklarını, tercihlerini anlayabilmek için onları izleriz. Beynimiz, dikkatimiz ve hislerimiz sosyal bir radar oluşturur. İnsanların motivasyonlarını ve niyetlerini anlama yolculuğunda radarımıza artık buzdolaplarını da alabiliriz.

Yine de aklımızda 1 kot tuz tüketmek gerektiğini tutarak, önyargılar ve anlık fotoğraf çekimlerinden uzak kalarak hareket etmemizde fayda var. NLP’de söylendiği gibi harita arazinin kendisi değildir.

*Karadeniz Bölgesinde ağırlıklı fındık ölçmek için kullanılan bir ölçü kabı, 5-6 kilo fındık alır. 

Efsun YÜKSEL TUNÇ