Başarıya inanırsak başarı da bize inanır…

İnanç hayatımızı kolaylaştırır. Yöneticiysek ki öyle, çünkü hepimiz önce kendimizi yönetiyoruz; inanç en güçlü araçlarımızdan biridir. İnandığınız zaman beden dilimiz, ses tonumuz ve yüz ifademiz değişir inanç kendini gösterir. Hemen hemen herkes inanç eksikliğini fark eder; nasıl yorumlayacaklarını bilmeyebilirler fakat fark ederler. Tanımlayamadıkları ve rahatsız oldukları bir durumla karşı karşıya geldiklerini düşünürler ve bize karşı inançları azalır, kaybolur.

“Bir şeyi yapabileceğine inanıyorsan, yapabilirsin.” demiş Claude M. Bristol. Henry Ford da şöyle demiş: “İster yapamayacağınızı ister yapabileceğinizi düşünün. Haklısınız.”

Başarıya inanmak için 4 minik adım:

·      Kendimize güvenebilmek için kendimize daha fazla yatırım yapabiliriz. Cristiano Ronaldo’nun dediği gibi: “Rüyalar uykunda gördüklerin değil, uyumana izin vermeyen şeylerdir.”
·      Pozitif düşünceleri çoğaltabiliriz. Pozitif düşünce, içinde olduğumuz koşullar ne olursa olsun, kural tanımaksızın çözüm yolları düşünmeyi, nasıl başa çıkılabileceği, ilerlenebileceği noktasında kafa yormayı; her şeye olumlu bakmaktan farklı olarak negatifi pozitife çevirme adına düşünmeyi ifade eder. Slyvester Stallone’nin dediği gibi: “Başarı, genellikle başarısızlıkları kontrol etmenin doruk noktasıdır.”
·      İnancı odağa alıp zihni başarıya programlayabiliriz. NLP bu noktada çok işimize yarayacaktır. Atatürk’ün dediği gibi: “Zafer, -zafer benimdir- diyebilenindir. Başarı ise -başaracağım- diye başlayarak sonunda -başardım- diyenindir.”
·      Diğerlerinin aşağı çekici söylemelerinin karşısına, çok çalışmanın ve sabretmenin gücüyle çıkmalıyız. JK.Rowling’in dediği gibi: “Gülmelerinin azmini, hırsını söndürmesine izin verme.”

M. Efsun Yüksel Tunç