2021’de çalışanlarını düşünen firmalar kazanacak…

2021’i Anlamak -2

2021’de çalışanlarını düşünen firmalar kazanacak…

2020’nin bize öğrettiklerini listelediğimizde Çalışan Deneyimini Yönetmenin çok kıymetli olduğunu görebiliyoruz. Bununla birlikte yaşananlar bize Çalışan Deneyimini yönetmek kadar çalışanların, kendi yaşam deneyimlerini yönetmelerini desteklememiz gerektiğini gösteriyor.

Evlerdeyiz, çocuklarımız, aile büyüklerimiz, beslediğimiz hayvanlarımız evdeyken yüksek performans göstermeye çalışıyoruz. Denge kurmak, herkese ve her şeye yetişebilmek endişesi yaşıyoruz. Sağlığı kaybetmek korkusu ve gelecek kaygısıyla mücadele ediyoruz. Şirketler olarak bu süreçte daha önce hiç karşılaşmadığı problemlerle boğuşan çalışanlarımızın yanında olabilirsek birlikte kazanabileceğiz.

Çalışanların kişisel yaşamlarını daha etkili bir şekilde desteklemek 2021’in en önemli konusu olacak. Çalışma saatlerini herkes için esnetmektense her çalışana özel esnetmek, performans değerlendirme kriterlerini pandemi sürecine göre güncellemek, bakıcı desteği sağlamak, evinde çalışma alanı yaratması için fon oluşturmak gibi dokunuşlar, çalışanların özel yaşamlarını kolaylaştırıcı destekler. Bunların yanına kurumsal dayanıklılığı da artırabilmek adına bireysel dayanıklılığı destekleyecek çalışmalar şirketler için artık zaruri olmuştur.

2021’de zihinsel sağlık en önemli konu olacaktır. Headspace firması, 2020 Mart ayının ortasından Haziran ayına kadar çalışanlarının zihinsel sağlığı için destek arayan şirketlerden gelen taleplerde %400’lük bir artış görüldüğünü belirtiyor. Starbucks Bölge Başkan Yardımcısı Camille Hymes “İnsanların endişeleri ve korkuları var; bunların hepsi normal ve biz bunun farkındayız. Ve bunun için bir çıkışları olduğundan emin olmak istiyoruz.” diyerek çalışanlarına psikolojik destek sağlayan ilk firmalardan biri oldu. Pek çok firma çalışanları için koçluk ya da psikolog desteği için adım attı ve biz Indus olarak Çalışana Destek Programı geliştirdik; çalışanların ister koçluk ister mentörlük ya da dilerlerse psikolojik destek alabilmek için şirketlerinin onlara sağladığı kredileri kullanabilecekleri bir sistem geliştirdik.

Bu dönemin getirdiği korkuları hafifletmenin en iyi yolu, çalışanlar için yeni beceriler geliştirebilecekleri ve kendileri, sevdikleri için öğrenebilecekleri bir süreç tasarlamak, onlara değer verildiğini ve şirketteki gelecekleri için bir vizyon olduğunu göstermektir. Bu bağlamda Stres Yönetimi, Kaygı ve Endişeyle Başa çıkma Becerisi, Psikolojik Dayanıklılık gibi eğitim konularıyla çalışanlar desteklenmelidir. Indus olarak klasik eğitimlerin yanında bu döneme özel ve Psikologlar tarafından verilen eğitimler tasarladık.

·      Değişen Dinamiklere Adapte Olmak

·      Alışkanlıkların Yönetimi

·      Ruh, Beden ve Zihni Dengede Tutma Yolları

·      Zaman ve Mekan Yönetimi

·      Kendi Kendinin Terapisti Olmak

2021 yılının daha kolay bir yıl olacağını umuyoruz. Fakat bir yandan da hepimiz biliyoruz ki dalgaları durduramayız, pandemi olmaz başka bir zorluk iş yapmamıza engel olur. O zaman, dalgaları durduramıyorsak sörf yapmayı öğrenelim, çalışanlarımızı daha güçlü hale getirelim. Hem çalışan deneyimlerini yönetelim hem de çalışanların yaşam deneyimlerini yönetmelerine destek olalım.

M. Efsun Yüksel Tunç