Yetenekli Bay Ripley

Yetenekli Bay Ripley (Özgün adı: The Talented Mr. Ripley), Anthony Minghella tarafından yazılıp yönetilen psikolojik gerilim türünde bir 1999 film uyarlaması.

Tom Ripley (Matt Damon) 1950lerde New York‘ta geçinmeye çabalayan genç bir adamdır. Bir partide, giymiş olduğu ödünç Princeton ceketiyle piano çalarken, varlıklı Herbert Greenleaf (James Rebhorn) yanına yaklaşır. Tom’un bir üniversite mezunu ve oğlu, Dickie Greenleaf’ın (Jude Law) bir arkadaşı olduğunu sanır. Ripley’e, Dickie’nin Birleşik Devletler’e dönüp aile şirketinin başına geçmesinde iknasına ihtiyacı olduğunu söyler ve bunun için İtalya‘ya gidip gidemeyeceğini sorar. Princeton’a gitmemiş ve Dickie’yle hiç tanışmamış olduğu hâlde teklifi kabul eder.

İtalya’ya varışından kısa bir süre sonra, Ripley “kazara” Dickie ve onun kız arkadaşı, Marge Sherwood (Gwyneth Paltrow) ile sahilde karşılaşmayı başarır ve kısa sürede kendini onların hayatının içine sokar. Dickie ve Tom birlikte seyahatlerine devam ederler. Bu seyahatlerin birinde Dickie’nin arkadaşı Freddie Miles (Philip Seymour Hoffman) ile karşılaşırlar. Freddie anında Tom’dan hoşlanmadığını fark eder ve Dickie’nin bir zamanlar ilişki yaşamış olduğu kızın kendini öldürmesiyle işler değişmeye başlar. Dickie yeni arkadaşından bıkmaya başlar; Ripley’in devamlı varlığı ve büyüyen bağımlılığı onun içerlemesine neden olur. Özellikle de Ripley’in Princeton’da birlikte geçirdikleri günler hakkında yalan söylediğini öğrendikten sonra. Gözüne çarpan zengin Greenleaf yaşam tarzı yüzünden arzusu ve yeni arkadaşıyla büyüyen cinsel saplantısı, Ripley’in hislerinin karışmasına neden olur.

Greenleaf, Ripley’e jest olsun diye onunla birlikte Sanremo‘ya kısa bir tatile çıkmaya karar verir. İkisi bir tekne kiralarlar ve denize açılırlar. Fakat Dickie Ripley’e bağımlılığı ve varlığı konusundaki büyüyen endişesinden bahsetmesiyle, aralarında çıkan şiddetli kavga Ripley’in Dickie’yi öldürmesiyle sonuçlanır. Ripley kıyıya yüzmeden önce suçunun üstünü örtmek için Dickie’nin de içinde bulunduğu bir şekilde tekneyi batırır.

Otel görevlileri onu Dickie’yle karıştırınca, Ripley Dickie’nin kimliğini üstlenebileceğini anlar. Dickie’nin imzasını ve pasaportunu üzerine alır ve geçimini onun ödeneğinden sağlamaya başlar. Dikkatlice Marge’ın Dickie tarafından terk edildiğine inanmasını sağlar. Hatta iki otelde kendisi ve Greenlief adına yer ayırtır ve otel çalışanları aracılığıyla “onlar” arasında birbirlerine mesajlar gönderir, bu da Dickie’nin hayatta olduğunu sanmalarını sağlar.

Daha sonra, Ripley Roma’da pahalı bir apartman kiralar. Noel‘i yalnız başına kendine pahalı hediyeler alarak geçirir. Dickie’nin arkadaşı Freddie, Dickie’nin apartmanda olduğunu sanarak ziyarete gelir. Hemen Ripley’den şüphelenir; apartmanın Dickie’nin tarzı dikkate alınarak dekore edilmemiştir ve Greenleaf piano çalamazken ev sahibesi sürekli piano çalınmasından şikayet etmektedir. Miles bunun hakkında Ripley’in karşısına çıkmak üzereyken, Ripley onu da öldürür.

Sonraki birkaç hafta içinde, Ripley’in hayatı polis ve Greenleaf’in arkadaşlarıyla arasında “kedi-fare” oyunu hâlini alır. Onun bu çıkmazı zengin varis Meredith Logue (Blanchett)’ta bir karışıklılığa yol açar. Onunla İtalya’ya ilk vardığında tanışmış ve Dickie’yi tanımadan önce kendini Dickie Greenleaf olarak tanıtmıştır. Ripley, Greenleaf’in adına sahte bir intihar notu hazırlar ve Venidik‘e taşınır. Peş peşe Marge, Dickie’nin babası ve ABD’li bir özel dedektif (Philip Baker Hall) Ripley ile yüzleşir. Marge özellikle Dickie’nin ölümüyle ilişkili olarak Ripley’den şüphelenir. Bu sırada Ripley onu öldürmeye hazırlanmaktadır. Marge’ın arkadaşı Peter Smith-Kingsley’in (Jack Davenport) daireye girmesiyle Ripley’in bu girişimi yarıda kalır.