Tarih mi Tekerrürden İbaret Biz mi?

İşim gereği seyahat ettiğimden dolayı elime kağıdı kalem alabildiğim anlar, çoğunlukla proje sonrası otel odasında dinlenmeye geçtiğim zamanlarda oluyor. Biriken mesajlara yanıt ver, varsa koçluk görüşmelerini yap, e-postalarını yanıtla, gün sonu raporlarını oku ve en sonunda al kağıdı kalemi eline ve uyumadan önce bir şeyler karala diye sıralanıp giden rutinlerim var.

Geçtiğimiz hafta da aynı rutinlerimi gerçekleştirirken zihnimin içinde dönüp duran bir cümle vardı “Tarih tekerrürden ibaret”… Kim bilir nereden çalındı kulağıma 🙂

Kısacık yaşantımızın içinde iyisiyle, kötüsüyle aynı durumların, konuların dönüp dolaşıp yine bizi bulması, yaşananların farklı biçimde de olsa tekrar etmesi tesadüf olabilir miydi? Mutlu eden durumlar, başarılı sonuçlar olunca bu duruma ses çıkarmıyoruz veya fark etmiyoruz belki, ancak ne zaman canımız yansa ve üzülsek yine mi ben yine mi aynısı diyoruz sanırım. Halbuki en çok konuştuğumuz ve kendimize hatırlattığımız iki onu Kaizen ve Deneyim Yönetimi!

İyiyi, güzeli, başarıyı, mutluluğu iyileştirerek büyütmek, çoğaltmak & hataları, eksikleri, mutsuz eden durumları yok etmek, değiştirmekti hani bize düşen.

Biliyoruz! Peki neden yapmıyoruz? Bildiğimizi ve öğrendiğimizi hayata geçirmediğimiz sürece olaylar tekerrür edecek, dolayısıyla biz de kendimizi tekrar edip duracağız anlaşılan.

Özetle, tekerrür eden sadece tarih değil, biziz 🙂 Bunu fark ettiğimiz ve değiştirmek için adım attığımız anda başlıyor gerçek değişim. Sıkıldığımız, söylendiğimiz, silkelenmek istediğimiz ne varsa alıp götürüyor bizden bu değişim süreci.

Başlayacağımız nokta ise, sürekli tekrar ettiğimiz ve farklı sonuçlar getirmesini beklediğimiz davranışları ya da eylemleri belirlemek. İkinci olarak ise, bunların yerine neler koyabileceğimizi seçmek. Üçüncü ve son adım ise, başlamak & adım atmak. Sonra oturup beraber izleyelim süreci, bakalım neler olmuş diye.

Olmadı mı? O zaman döngüyü başa alma zamanı gelmiş demektir. Kalite sistemlerini kurgulayanlar iyi bilir P->U ->K->Ö döngüsü gibidir hayat. Planla, uygula, kontrol et, önlem al!

“Aynı şeyi tekrar tekrar yapmak ve farklı sonuçlar beklemek deliliktir.” demiş Albert Einstein. Hadi bugün bir şeyleri farklı yapalım.

Sevgiyle, bereketle kalalım.

Gökçe DOĞAN

Gokce Bolat hakkında 3 makale
Indus Ofisi'nin deneyimli danışmanlarından… Sağlık sektöründe edindiği deneyimleri bizimle paylaşır. Kahvesini orta şekerli içer. Tüm gün neşelidir. Ofis içerisinde yüzünden gülücük eksik olmaz. Keyifli sohbeti ile hepimizi bilgilendirir. Birlikte devam eden keyifli yolculuğumuza, heyecanıyla ve motivasyonuyla katkı sağlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*