Deneyim yönetimi için gerekenler…

Bizlere hep “Hatalardan ders çıkartmalısın.” dediler. Halbuki ihtiyacımız olan, yaşananları daha büyük algılamamızı sağlayacak, gelişimi hızlandıracak olan Deneyim Yönetimi, Yurtdışında eğitimleri olan bu değerli konuya hızlıca bakacak olursak,

 

1- Deneyim Yönetimi için ilk gereken farkındalıktır. Ne yaptığımızı, neden yaptığımızı, nasıl yaptığımızı, bilmemiz gerekir.

2- Deneyim Yönetimi ikiye ayrılır: Başarılar ve Hatalar. Başarıları modellememiz gerekir ve hatalardan ders çıkartmamız gerekir.

3- Deneyim Yönetimi farklı bir şekilde tekrar ikiye ayrılır: Bize ait olanlar ve bizim dışımızda olanlar.

4- Kendi başarılarımızı modellemek, iyi-doğru-güzel yaptığımız herhangi bir şeyin tesadüfi olarak kalmaması sürdürülebilir bir alışkanlığa dönüşmesi için modellenmesi gerekir.

5- Kendi başarılarımızın yanında diğer insnaların da başarılarını görmek ve modellemek gerekir. Böylelikle daha fazla davranış göstergesi ediniriz. Kolaydır, “O yapabiliyorsa ben de yapabilirim.” demek yeterlidir.

6- Kendi hatalarımızdan ders çıkartmak ve aynı hatayı tekrar etmemek için her hatamızda durup düşünmeli, neyi-nasıl yanlış yaptığımızı bulmalı ve daha sonra tekrarlanmaması için kalıcı çözümler oluşturulmalıdır.

7- Diğer insanların yaptıkları hatalardan da öğrenebiliriz, egomuzu kısa bir süre susturarak “Böyle hatalar olabiliyor, ben de yapabilirdim, nasıl sakınabilirim.” diye düşünmek yeterlidir.