Sosyal Medya’yı Etkin Kullanmanın Yolları

Son dönemlerde gözümüzün önünde yeni bir mecra büyüyor: Sosyal Medya. Bu büyüyen mecrada şirketler de hızla yerini almaya başladı. Peki, siz neredesiniz?

Siz bu yazıyı okurken insanlar sizin hakkınızda konuşuyor. Üstelik artık herkesin erişebildiği ve etkileşimin üst seviyelere çıktığı sosyal medya sitelerinde.  Eğer hala sosyal medya sitelerinde şirket hesabınız yoksa şu anda açın. İnternette geçirilen 4 dakikalık vaktin 3 dakikasının Facebook’ta geçirildiğini düşünürsek işe ilk olarak Facebook hesabı açarak başlayabilirsiniz. Facebook’ta bir hayran sayfası oluşturduktan sonraki adresiniz ise Twitter olabilir. Bireylerin 140 karakterle kendilerini ifade etmelerini ve sosyalleşmelerini sağlayan mini blog Twitter, hedef kitleniz ile buluşmanız için ideal bir nokta. Hem Facebook hem de Twitter adresinize web sitenizin linkini vermeyi de ihmal etmeyin.

Eğer hesap sahibiyseniz ve nasıl yöneteceğiniz konusunda soru işaretleriniz varsa yöntem basit, samimi, dürüst ve şeffaf olun.  Sosyal Medya kullanıcılarının markalardan beklentisi bu yönde. Diğer bir önemli konu ise, içerik üretimi. Kullanıcılar, sosyal medyada reklam okumak yerine kendilerinin işine yarayacak içerikleri takip etmeyi seviyor. Kısacası Facebook sayfanıza ve Twitter hesabınıza bir adım uzaktan bakın. Ve kendinize sorun: “ Ben bu sayfayı neden takip edeyim? Bu sayfa bana ne katıyor.” Sektörünüzle ilgili mutlaka söyleyecek bir sözünüz vardır. Sayfalarınızda sektördeki yeniliklerden söz edebilir, dilerseniz öngörülerinizi paylaşabilir ve aktivitelerinizden bahsedebilirsiniz.  Sayfanızı hareketli tutmak için ise yarışmalar düzenleyip kazananlara hediyeler verebilirsiniz. Blog açmanız, sektörde sizden başka blog yazarı firma yoksa bu sizi “ilk” ve “tek” yapma avantajı sağlayacaktır. Sektörünüz video içerikleri üretmeye müsaitse Youtube ve Vimeo sitelerinde hesap açmanızı öneririz. Size dair fotoğrafları yüklemek için www.flickr.com ise güzel bir adres.

Şimdiye kadar birçok sosyal medya aracını size sunduk. Firmanız için önemli olan, ziyaretçi akışını ve trafiği sağlamak. Kısacası takipçileriniz sizi bütün hesaplarınızdan keyifle takip etmeli ve markanızı gün geçtikçe daha çok sevmeli.  Sosyal Medya’da yarattığınız marka imajı size marka elçileri kazandıracaktır. Markanız sevildikçe, değeri de artacaktır.

Tugce Icozu hakkında 7 makale
Indus Danışmanlık’ın sıra dışı zekâsı… Ofis’te her zaman dikkat çeken sohbetleriyle bizleri neşelendiren ve bilgilendiren Halkla İlişkiler ve Sosyal Medya Uzmanımızdır. Nefis Türk kahvesi ile bizi her gün büyüleyerek gün içinde uyanık ve enerjik kalmamıza destek olur. Araştırmacı ruhu ile Indus Danışmanlık’a her gün yeni bilgiler katar.