Sohbet Zenginliği

Konuş ki yüzünü göreyim…

Sözlerimiz ve sohbetimiz yüzümüzü göstermektir aslında. İnsanların birbirini daha iyi tanıması, anlaması için konuşması ve sohbet etmesi gerekir. Çünkü konuştuğumuzda bilinç düzeyimiz, değer yargılarımız, hayata ve olaylara bakış açımız ortaya çıkar; zevklerimiz ve ilgi alanlarımız gibi.

Kendimizi doğru bir şekilde ortaya koyabilmek için kaliteli sohbetlere ihtiyacımız var. Her gün sohbetler ediyoruz ve bu sohbetler bizi hedeflerimize götürüyor mu? Bu sohbetleri kaliteli sohbet olarak tanımlayabilir miyiz? Bu sohbetlerle kendimi doğru anlatabiliyor ve karşımdakinin yüzünü görebiliyor muyum?

Bob Davis, kaliteli sohbeti şöyle tanımlıyor: “Kaliteli sohbeti, bir kişi bir başkasının isteklerine, ilgi alanlarına ve ihtiyaçlarına gerçek bir ilgi duyduğunda ve açıkça ilettiğinde ortaya çıkan anlamlı ve karşılıklı olarak ödüllendirici bir diyalog olarak tanımlıyorum. Duygusal bir bağlantı kurmak ve gerçek bir güven oluşturmak için yakınlık kurmanın ötesine geçer. Kaliteli Sohbeti özgünlük ve uygun becerilerle uygulamak, başkalarına gerçekten önem verdiğinizi ve onlarla gerçekten ilgilendiğinizi gösterir.”

İster yönetici olarak ekip arkadaşlarımızla sohbet edelim, ister müşteri hizmetlerinde temsilci olarak müşterimizle sohbet edelim ya da ister satış toplantısında potansiyel alıcımızla sohbet edelim vaktimiz kısa ve hedeflerimiz büyük; o yüzden duygusal bağ sağlayabilecek, güven yaratacak, ilgi çekecek ve pozitif bir imaj yaratacak sohbetlere ihtiyacımız var.

Bir liste hazırlasak sohbet edebileceğimiz konularla ilgili kaç konu çıkarabiliriz? Konular zengin ve kaliteli bir sohbet için gerekli olan aşağıdaki unsurları barındırıyor mu?

·      Duygusal Bağlam

·      İhtiyaca Hitap

·      Güvenilirlik ve Samimiyet

·      Pozitif İmaj

·      İlgi Çekicilik

Yukarıdaki unsurlarda her bir kişinin beklentisinin farklı olma gerçeğinden dolayı belki sohbet konularını kendi konfor alanımızda bulamayacağız ve konfor alanımızdan çıkmamız gerekecek. Belki de gerekmeyecek; hangi düzeyde bir sohbet yaptığımıza göre yine bir değişkenlikle karşı karşıyayız.

Hangi seviyede bir sohbet yapacağız:

1.Seviye: İşlemsel, veri alışverişine dayalı anlat-sor seviyesi

2.Seviye: Konumsal, güçlerle etkilemeye dayalı iddia edici-sorgulayıcı seviye

3.Seviye: Dönüşümsel, birlikte başarılı bir gelecek yaratmaya dayalı paylaşımcı seviye

Sohbet zenginliğine ve kalitesine ihtiyaç duyduğumuz seviye 3.seviye ve bu seviye için konfor alanımızdan çıkmamız gerekir. Neler hakkında konuşabilirim, bu konuşmalarım beni nasıl yansıtır, bu sohbet konuları karşı tarafı nasıl etkiler, sohbetlerim başarılı ilişkiler yönetmemi sağlar mı? Şu an için sadece sohbet konularına bakacak olursak aklımıza ilk gelen 10 konu ne olur😊

1.      Felsefe

2.      Mitoloji

3.      Hobiler

4.      Cumhuriyet Tarihi

5.      Avrupa’da Gezilecek Yerler

6.      Fotoğrafçılık

7.      Basketbol

8.      Psikoloji

9.      Çocuk Gelişimi

10.   İş Dünyası

Zengin sohbetler, derin sohbetlerdir. Sohbet konularımızla karşı tarafı büyüleyebilir ve başarılı bir gelecek için adımlar atabiliriz. Keyifli bir kahve eşliğinde keyifli sohbetler yapabileceğimiz harika bir hafta dileklerimle…

M.Efsun Yüksel Tunç