Marketing’11 Notları

Hayatımıza yenilikler katmak için Yıldız Teknik Üniversitesi’nde düzenlenen Marketing ’11 seminerine gittik. Seminerde üç farklı konu ele alındı.

Konulardan ilki, Fatmanur Erdoğan tarafından hazırlanan  “Neden Pazarlama? Pazarlamada Kariyer?”di.  Konuşmada birçok konuya değinildi. Ancak en çok dikkatimizi çeken öğelerden biri “Makro Trendler” di. Makro trendler pazarlama alanında en önemli faktörler.

Bu faktörleri nüfus artışı, gelir seviyesinin artması, psikoloji bilimi, teknoloji ve otomasyon, mobility (hareketlilik) ve connectivity (bilgisayarlar ya da değişik tipteki bilgisayar sistemleri arasında bilgi alışverişi yapabilme yeteneği) , çevresel değişimler ve globalizasyon (küreselleşme) olarak belirtebiliriz. Psikoloji bilimi ile insanları gözlemleme fırsatını yakalıyoruz. Yapılan araştırmalara göre son zamanların en yaygın hastalığı depresyon. İkinci sırada yer alan depresyon, sıralamada Kanserin üstüne çıkıyor. 2015’te ise birinci sıraya oturacağı öngörülüyor.  Bu nedenle birçok şirket pazarladığı ürünü “mutluluk verici” olarak tanımlıyor. Teknoloji ve otomasyon ile üretimin hızlandığını gözlüyoruz.  Hareketlilik, insanları birçok farklı mecrada buluştururken “Connectivity” Açık kaynak ile birçok farklı kişinin, farklı ülkelerden bilgi işi üretmesini sağlıyor.  Mobility ve Connectivity trafikte beklerken vakit kaybetmeden iş üretebilmemize yarıyor. Çevresel değişim ise iklim değişikliğinin şirketlere yansıması olarak düşünülebilir. Birçok firma iklim değişikliği ile ilgili sosyal sorumluluk projelerinde yer alıyor. Bu önemli konuya dikkat çekiyor.  Küreselleşme ile birlikte ürün ve hizmetler birbirine benziyor. Şirketler kendilerini ayrıştırabilmek için çaba sarf ediyor.

Fatmanur Erdoğan bizlere Ken Robinson tarafından yazılan Out Of Our Minds kitabını önerdi. Kitabın yaratıcı yanımızı geliştireceğini ve tutkularımızı keşfetmemizi sağlayacağını ifade etti.  Bir şirketin yükselmesinde en çok fayda sağlayan öğenin ise anlatım şekli olduğunu vurguladı. Hikaye anlatmayı öğrenmek istiyorsak Rolf Jensen’in The Dream Society kitabını edinmeliyiz. İnsanları ve insan davranışlarını anlamak için ise güzel bir kaynak bizi bekliyordu: Mihaly Csikszentmihalyi’den Flow.

Fatmanur Erdoğan’ı uğurlarken Alemşah Öztürk ile tanıştık.  Alemşah Öztürk bize Dijital Pazarlama’nın yol haritasını anlattı. Dijital pazarlama için öncelikle dijital pazarlama hedeflerini belirlememiz gerekiyor. Bunlar;  WOM (Word of Mouth – ağız aracılığı) , satış, bilinirlik, Fanbase, kullanıcı kazanmak, pazar payı, ödül, innovasyon, rekabete gözdağı olabilir. Dijital Strateji elementleri ise araştırma, hedef kitle, fikir,  uygulama,  pazarlama, ölçümleme ve geliştirme. Alemşah Öztürk,Trans Medya’nın (birçok medyanın iç içe geçmesi) önemle üzerinde durulması gerektiğini belirtti.

Begüm Çetin Kabataş ise bize Gerilla Pazarlama’dan bahsetti.  1984 yılında Jay Conrad Levinson tarafından ortaya konulan gerilla pazarlama stratejisini, rakip şirketlere yıpratma saldırısı olarak da görebiliriz.  Gerilla Pazarlama yapmak ise esneklik gerektiren bir iş. Gerilla Pazarlama’nın diğer pazarlama tekniklerden farkı ise değişik, şaşırtıcı, eğlendirici ve orijinal niteliklere sahip olması. Bu tekniği kullanacaksak, sabırlı, inatçı ve duyarlı olmamız gerekiyor.

Biz Marketing’11 ile yeni düşüncelere kapımızı açtık.Yaratıcılığımızı kullanarak farkımızı ortaya koymanın yollarını yeniden öğrendik.Şimdi sıra sizde…

Tugce Icozu hakkında 8 makale
Indus Danışmanlık’ın sıra dışı zekâsı… Ofis’te her zaman dikkat çeken sohbetleriyle bizleri neşelendiren ve bilgilendiren Halkla İlişkiler ve Sosyal Medya Uzmanımızdır. Nefis Türk kahvesi ile bizi her gün büyüleyerek gün içinde uyanık ve enerjik kalmamıza destek olur. Araştırmacı ruhu ile Indus Danışmanlık’a her gün yeni bilgiler katar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*