Kapılar ve Anahtarlarımız…

Kapılar ve Anahtarlarımız…

Kaç kapı var geçmek istediğimiz? Kaç kilit var açmak istediğimiz?

Bir yolda yürüyoruz, hadi gelin yolu hayal edelim… Nasıl bir yol, çevresinde ne var, yolun yapısı nasıl, yoldaki ses, ışık nasıl? Yalnız mıyım yolda yoksa yanımda birileri var mı? Yolu en ince detayına kadar tarif edelim. Sonrasında yol bizi bir kapıya çıkarsın, şimdi de kapıyı hayal edelim. Büyüklüğünün, malzemesinin, renginin, etrafındakilerinin, tüm özelliklerinin farkında olalım. Kendiliğinden açılır bir kapı mı, büyük bir kilidi mi var, kolay açılan bir kapı mı, birden fazla anahtar mı gerekiyor kapıyı açmak için?

Bütün mucitler önce kendilerini keşfettiler, kendini keşif için keyifli bir yoldur bilinçaltının farkında olmak. Bilinçaltımızda hepsinin birer anlamı var, yanıtlarınız ve anlamları kendimizi keşfetmede bize bizimle ilgili şaşırtıcı bilgiler sunmaktadır. Bilinçaltını incelemeyi sonraya bırakıp metaforik anlamda kapılarımıza ve elimizdeki anahtarlara odaklanalım.

Hayattaki hedeflerimize kapı dersek ve o kapıları açmak için gerekli anahtarlara becerilerimiz dersek, kendimize soralım: Anahtarlarım uygun mu? Anahtarlarım yeterli mi? Master Key dediğimiz her kapıyı açan anahtar acaba hangi beceriyi ifade ediyor. Yapılan araştırmalar her kapıyı açan anahtarın “Kendini Yönetmek” olduğunu gösteriyor. Eflatun’un dediği gibi “Kendini yönet, dünyayı yönetecek gücü bulursun.” Her kapıyı açan anahtar Kendini Yönetmek ise detayındakilere bakmak gerekir: Farkındalık – Hedeflerle Çalışmak – İletişim ve İlişki Yönetimi – Zaman Yönetimi – Stres Yönetimi; bu 5 beceri kişisel gelişim eğitimlerinden en çok ihtiyaç duyulan ve en çok tercih edilen eğitim konuları. Bu beş alandaki bilgi ve pratiğimizi artırmamız tüm kapıların açılmasını sağlayacaktır.

Özel kapıları açmak için özel anahtarlara sahip olmamız gerektiği aşikardır; ne kadar çok anahtarımız varsa, o kadar çok kapı açabiliyoruz. O yüzden anahtar sayımızı çoğaltmakta fayda var. Bir düşünelim ve hesap yapalım, kim bilir günde kaç kapıdan geçiyoruz; kim bilir hayatta ne kadar çok hayal kuruyoruz… Hayallerimiz kadar anahtarlarımız olması dileklerimle…

Efsun YÜKSEL TUNÇ