İş Takibinde Ustalaşmak

Günümüz iş dünyasında en önemli becerilerden biri olan iş takibi konusu her alanda karşımıza çıkıyor ve eksikliği işleri aksatıyor. Liderlik yaparken, yönetirken, pazarlama çalışmalarında, satış sürecinin tüm adımlarında, müşteriye hizmet sunarken ve memnuniyet yaratırken, networking yaparken vb. iş takibinin yer aldığı alanlar sadece birkaçı. İş takibi konusunda ustalaşabilmek için yapılabileceklerden bazıları;

• İşi takip ettiğimizi göstermenin ilk yolu “Teşekkür etmek” Teşekkür edebilmek için elimizde bir neden olması gerekecektir, bu da işi takip etmemiz için bizi motive edecektir.

• Geri bildirim talebinde bulunmak. Konu ile ilgili kişiden gidişatla ilgili geribildirim istemek hem kişiye ilgileniyor, takip ediyor mesajı verecektir, hem de bizim işi takip etmemizi kolaylaştıracaktır.

• Takip sistemi kurmak. Ara değerlendirme noktalarını iş/proje öncesinde belirlemek ve zamanlamaya uyarak ara değerlendirmelerle işi takip etmek, hem sistematikleşmemizi sağlayacak hem de proaktif olmamızı sağlayacaktır.

• Bilgi paylaşmak. İş ya da proje hakkındaki her yeni gelişmeyi ilgili kişilerle paylaşmak hem herkesin güncel kalmasını sağlayacak hem de takım çalışmasını güçlendirecektir.